دانلود پایان نامه پایان نامه ارشد: ارتباط سنجی ارگونومی ، فرسودگی شغلی و نگرش حرفه ای معلمان مقطع متوسطه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط سنجی ارگونومی ، فرسودگی شغلی و توجه حرفه ای معلمان مقطع متوسطه

قسمتی از متن پایان نامه :

. اهمیت وضرورت پژوهش

مشکل بسیاری از شرکت های امروز مشکل نیرو انسانی و عدم کارایی مناسب این نیروها در سازمان می باشد این پژوهش برای تمامی صنعتها و شرکتها تهیه شده می باشد و برای کمک به کمیته های سلامت و امنیت و ناظران و مدیران می باشد تا از آسیبهای عضلانی استخوانی جلوگیری کند و این موضوع از ایتدایی ترین نکاتی می باشد که اهمیت این چنین پژوهش هایی را برای اکثر سازمان های خدماتی و صنعتی مشخص می کند و این مسئله را پر اهمیت می کند.

این روزها محل کارها به سرعت در حال تغییر می باشند، از آنجایی که عرصه تکنولوژ‍ی در حال پیشرفت می باشد کارهای ما نیز راحتتر می گردد، اما این نیز مشکلاتی را هم برای کارفرما و هم برای کارمندان به همراه دارد. مدیران دفاتر  گرو ههای امنیتی و درمانی و هر کس دیگری که به نحوی در یک دفتر کار مشغول کار می باشد میتواند با بهره گیری از این مدارک و اطلاعات بهره گیری مفیدی را ببرد. ارگونومیک  با بهره گیری از تنظیم کردن کار برای کارگر به جای تنظیم کردن کارگر برای کار آسیب را پایین می آورد. بعلاوه ارگونومیک ها با کم کردن  بارهای اضافی که مانع بهره گیری از تمام توانایی کارمندان می گردد از آسیب ها جلوگیری می ‌کند. پس دیگر سودمندی که بهره گیری از ارگونومیک در محل کار با خود به همراه دارد، تاثیر بیشتر، خلاقیت بیشتر و سودمند بودن بیشتر را به همراه دارد. برای بهره گیری از برنامه های ارگونومیکی در محل کار بایستی از تمامی تخصصها همچون از مدیر ، ناظران و کارمندان که با موضوع ارگونومی سرکار دارند بهره گیری نمود(امینی ،۲۳۱:۱۳۸۸)

بعد از گذشت سالها  تغییر حرکات  اشتباه کارمندان بسیار  دشوار  می باشد و برای  انجام  این  پرسه[۱]  تا بتوان  حرکات  انها راتغییر شکل دادزمان بسیاری نیاز می باشد.. مهمترین  همکاری  برنامه آموزش   حرکات در ارگونومیک  در برنامه آموزش مدرسه  می تواند توجه دید کلی معلم مدرسه به این برنامه باشد. اولین مشکلی که( اولسن و نوتال[۲])  اظهار کردند ، نداشتن  آگاهی کافی و اهمیت  ندادن به چنین برنانه های می باشد که ممکن  در اولویت  کارشان نگذارند . موفقیت برنامه های  آموزش  ارگونومیکی تماما به توجه مثبت معلمان بستگی دارد(همان منبع).دیگر محققان فرسودگی و تحلیل رفتگی شغلی را بسیار شبیه به یکنواختی معرفی کرده اما این باعث گردید که فرسودگی و تحلیل رفتگی با در نظر داشتن این نظریه ناچیز شمرده شده و جمع گردد ( پاینز و آرونسون ، ۱۹۸۸[۳]). بعد ها ، پاینز این موضوع را یک بحران حیاتی نامید و آنرا به یک بی معنا گرایی متصل نمود.به همین دلیل که اگر وسعت حرفه کاری با تصورات شخصی فرد ادغام گردد، شرایطی به وجودمی آید که اگر از ارزشهای شخصی در باره کارشان کاسته گردد به همان نسبت از ارزیابی ارزش به خودش نیز کاسته می گردد.از طرفی  توجه  یکی از  عوامل  بسیار مهم  در شخصیت بشر  می باشد . هر توجه مثبت  یا منفی   تاثیراش را بر روی عملکرد  و درجه ادراک اهداف  دارد. این روزها یکی از مهمترین  نگرانی خانواده ها  ، جامعه و شاگردان  کیفیت آموزش می باشد . و معلم یکی از مهمترین عامل  در مراحل آموزش می باشد . توجه مثبت  معلم  در کارش  را می توان  از مهمترین پارامتر  های  تدریس و یادگیری  دانست . پس  حالات و علایق  معلمان  تاثیر به سزایی  در عملکردشان  دارد.  معلمانی با توجه مثبت  می توانند  یکی از عوامل  مهم  در یادگیری  کودک  باشد . معلمان  موثر در تقسیم  احساسات  با شاگردان بسیار  راحتر هستند .شخصیت  یک معلم  برای شاگردانش یک مدل رفتاری  می باشد. زمانی که معلمان  بطور  حرفه ایی شغل  معلمی  را انتخاب می کنند بطور مستقیم  و مثبت  در یادگیری  دانش اموزان  تاثیر می گذارند . در نتیجه آنها بیشتر  مراقب  می شوند ، مهربان تر می شوند ، انحرافات را قبول می کنند ،  و مسئولیتشان را تقسیم می کنند( بال و لمپرت[۴]،۱۹۹۹).توجه حرفه ای  یک ابزار مناسب  برای  عملکرد  خوب تدریس می باشد. تحقیقات  نشان داده که توجه مثبت   در تدریس  تاثیر مثبتی در  توانایی تدریس می باشد. آنها می توانند تدریس و یادگیری  را بطور  رقابتی مدیریت  کند. جویس مریلین[۵]، رئیس مؤسسه جویس در سیاتل آمریکا بر این عقیده می باشد که اکنون دیگر این باور عمومیت یافته می باشد که شرکت‌هایی که بهره وری و کنترل کیفیت را مدِ نظر دارند، دخالت دادن ارگونومی را در برنامه‌هایشان به عنوان یک شم تجاری بکار می‌گیرند؛ شرکت‌های موفق برنامه ارگونومی را با ایمنی، کنترل کیفیت و برنامه‌های تولیدی جهت دستیابی به حداکثر سود تلفیق نموده اند (طاهری ۱۳۷۶). بالاخره بایستی تصریح نمود که در نظر گرفتن اصول ارگونومی در کار، نه تنها باعث حفظ سلامت نیروی انسانی و کارآمد در جوامع بشری می گردد، بلکه مانع تحمل بسیاری از هزینه‌های مالی بر اقتصاد کشورهای فقیر خواهدشد.ایجاد محیط کاری امن و مناسب برای جلوگیری ازفرسودگی و تحلیل رفتگی شغلی و بهبود توجه حرفه ای اهمیت و ضرورت این پژوهش را به اثبات می رساند و این پژوهش را برای شرکت های متفاوت مانند شرکت های خدماتی دارای اهمیت می کند.

[۱] process

[۲] Olson & Notal

[۳] Pyenz & Aronsoon

[۴] Ball & Lampert

[۵] Jois mrilin

:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات  پژوهش

۱-۵-۱٫سوال اصلی:

آیاارگونومی محیط کار برفرسودگی شغلی و توجه حرفه ای معلمان  دبیرستانهای دولتی شهر شیراز در سال ۱۳۹۲ ارتباط دارد؟

۱-۵-۲٫سوالات فرعی:

۱-آیا ارگونومی محیط کار با فرسودگی شغلی معلمان مرد دبیرستانهای دولتی شهرشیراز ارتباط  دارد؟

۲-آیا ارگونومی محیط کار با فرسودگی شغلی  معلمان زن دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط  دارد؟

۳-آیا  ارگونومی محیط کار با توجه حرفه ای معلمان مرد دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط دارد؟

۴-آیا ارگونومی محیط کار با توجه حرفه ای معلمان زن دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط  دارد؟

۵-آیا  تفاوت معناداری در ارگونومی محیط کارمعلمان مردوزن دبیرستانهای دولتی شهر شیراز هست؟

۶- آیا فرسودگی شغلی محیط کار با توجه حرفه ای معلمان زن دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط  دارد؟

۷- آیا فرسودگی شغلی محیط کار با توجه حرفه ای معلمان مرد دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط  دارد؟

۸- آیا فرسودگی شغلی محیط کار با توجه حرفه ای معلمان دبیرستانهای دولتی شهر شیراز ارتباط  دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ارتباط سنجی ارگونومی فرسودگی شغلی و توجه حرفه ای معلمان مقطع متوسطه مدارس دولتی شهر شیراز در سال