پنج توصیه برای غلبه بر مشکلات استارتاپ ها

در این مطلب می خوایم پیشنهادایی واسه شکست دادن مشکلات استارتاپا ببان کنیم.

مشکلات

استارتاپا به تک شاخا و شرکتایی که در برابر عرضه اولیه سهام قرار دارن خلاصه نمی شن.

مشکلاتی که استارتاپا با اونا مواجه ان، مشکلاتی واقعی هستن که گریبان گیر اکثریت نزدیک به اتفاق اونا می شه.

حتما بخونین : کار و کاسبی startup چیه؟

ماجرای موفقیت استارتاپا هم به داستان طنزای تصویری شباهت داره که در اینترنت با عنوان «چیزی که به نظر میاد» و «چیزی که در واقع هست» دست به دست می شن.

در واقع هر چی بیشتر در این بخش سابقه داشته باشین، به شباهت این دو بیشتر ایمان میارید.

در این مطلب تلاش نداریم شما رو با همون پیشنهادای خیالی که در همه کتابا و مقالات این چنینی پیدا می شن سرگرم کنیم، بلکه می خوایم کاری کنیم با واقعیت آشنا شید.

اندرو مدال، کارآفرین سریالی، استراتژیست دیجیتال، طراح وب و نویسنده، درباره تجربه های استارتاپی خود می نویسه: «من در سال ۲۰۱۱ مشغول ساخت یکی از کار و کاسبی ام بودم.
مدال
اتومبیلم رو فروخته بودم تا پولش رو واسه جذب سرمایه هزینه کنم. درست در دقیقه نود، وقتی که پولم رو به اتمام بود و مقدار زیادی خرج و مخارج روی دستم مونده بود، موفق شدم سرمایه ای شش رقمی جذب کنم».

اون ادامه میده: «همون سال، پس از اینکه دو سال از عمرم رو به ایجاد شرکت ام اختصاص داده بودم، درست وقتی همه چیز آماده استفاده می شد، به ۲ سال زندان متهم شدم و همه چیزم رو از دست دادم.

سال ۲۰۱۳ تنها ۲۰۰ دلار پول و یه عالمه بلندپروازی تو سرم داشتم. اواخر همون سال، با یه نفر دیگه مشغول کار بودم، اما رابطه کاری مون رو به تیرگی گذاشت و تموم مشتریان و سرمایه مون رو از دست دادیم و اینطوری مجبور شدم دوباره با شرایط سخت و غیر قابل تحمل روبرو شوم».

دلار

حتما بخونین: چگونگی راه اندازی کار و کاسبی با سرمایه ای خیلی کم

این مشکلات ممکنه واسه هر کسی پیش بیاد و درست در همین زمانهاست که توان، مقاومت، انعطاف پذیری، جربزه و انگیزه ما به عنوان کارآفرین به بوته آزمون گذاشته می شه.

در ادامه پیشنهادای کارآفرینانه ای رو از نظر می گذرونین که به شما کمک می کنن به سلامت از این دریای پر تلاطم عبور کنین:

سرفصل محتوا

    • ۱- این رو بدونین که آدمای بزرگی مثل شما در اینجور موقعیتایی قرار داشتن.
    • ۲- از تغییر استقبال کنین
    • ۳- خلاقیت خود رو به کار بگیرین
    • خلاقیت

  • ۴- انعطاف پذیر باشین

۱- این رو بدونین که آدمای بزرگی مثل شما در اینجور موقعیتایی قرار داشتن.

هنری فورد قبل اینکه شرکت اتومبیل سازی موفق خود رو بنا کنه، ۵ بار ورشکست شد. بیل گیتس در اولین کار و کاسبی خود به نام Traf-O-Data شکست خورد. استیو جابز از اپل اخراج شد.

حتما بخونین: پنج پیشنهاد بیل گیتس واسه موفقیت در کار و کاسبی

جی کی رولینگ وقتی که داشت روی اولین کتاب هری پاتر کار می کرد، زندگیِ قبل از برند ۱۵ میلیارد دلاری خود رو در اینجور وضعیتی می دید: در حال طلاق گرفتن و زندگی با کمک دولت تو یه آپارتمون محقر به همراه دخترش.

طلاق

زندگی کارآفرینان با تنهایی زیادی توأمه. به خاطر همین خوندن داستان زندگی و موفقیتا و شکستای کارآفرینان موفق می تونه به شما یادآوری کنه که تنها نیستین.

قرار گرفتن در گروه کسائی که این تلخیا رو تجربه کردن و یا کسائی که در این سختیا شما رو تنها نمی ذارن، چیز کمی نیس. فقط دونستن این موضوع، کمی از فشاری که روی خود حس می کنین کم می کنه.

حتما بخونین: با اسرار موفقیت بعضی از کارآفرینان جوون آمریکایی آشنا شید

۲- از تغییر استقبال کنین

نمونه های خیلی از کارآفرینان، فناوریا و شرکتایی هست که رقبا، مدلای کار و کاسبی ای و حتی کل یه صنعت رو از این رو به اون رو کردن.

کافیه نگاهی به سرنوشتی بندازین که فیسبوک واسه مای اسپیس، نپستر واسه صنعت موسیقی، کریگزلیست واسه روزنامهای محلی و آمازون واسه کتابفروشیا رقم زده ان.

از میدون به در شدن، نتیجه مقاومت کردن در برابر تغییرات در حال وقوع و نبود پذیرش اوناس.

کارآفرینان باید این رو بدونن که در هنگامه تغییر، فرصتای بیشماری واسه استفاده بوجو میاد.

اما واقعیت اینه که تغییر ً تهدید هستش، چیزی (یه موقعیت، حریف یا فناوری جدید) که می تونه باعث آسیب رسوندن به کار و کاسبی شما شه و اگه در برابر اون مقاومت کنین و اونو پذیرا نشید ممکنه شما رو با خطر نابودی و نابودی کامل مواجه کنه.

حتما بخونین: راهنمای برندسازی دیجیتالی با جیب خالی واسه استارتاپا و کار و کاسبیای کوچیک

دیجیتال

۳- خلاقیت خود رو به کار بگیرین

می دونستین چسبی که در کاغد یادداشتای چسبدار استفاده میشن، به صورت اتفاقی در تلاش واسه ساخت چسبی فوق قوی واسه اکتشافات فضایی ساخته شده؟

در بیشتر مواقع، دشواریایی که با اونا مواجه میشین شما رو مجبور می کنن واسه رسیدگی به مشکلات کار و کاسبی خود از خلاقیت تون کمک بگیرین. ایده های خلاقانه خیلی از کارآفرینان در همین دورانای سخت به ذهنشون خطور کردن.

ایده

۴- انعطاف پذیر باشین

خیلی از فرهیختگان انعطاف پذیری رو مهم ترین ویژگی یه کارآفرین برشمرده ان. انعطاف پذیری مهارتی یادگرفتنیه که می تونه در نتیجه تجربیات شخصی و حرفه ای بوجود بیاد.

پس بد نیس حواستون به این موضوع باشه که در هر آزمون سخت، انعطاف پذیری تون هم یکم نسبت به قبل بیشتر می شه و این چیز فوق العاده ایه.

حتنا بخونین: چگونگی راه اندازی کار و کاسبی با سرمایه ای خیلی کم

۵- روی چشم انداز بزرگ تون متمرکز بمونین
ایلان ماسک در اوایل سفر کارآفرینانه اش، وقتی که داشت به همراه برادرش اولین شرکت خود رو بنا می کرد، شبا روی مبل می خوابید و در اتاقی زندگی می کرد که حتی حموم نداشت.

پس از بنیان گذاشتن تسلا و اسپیس اکس هم تنها ۳ میلیون دلار واسه ماسک موند که مجبور بود همون رو هم خرج تسلا کنه، چون هنوز جایگاه خود رو در بازار پیدا نکرده بود. اما اون هیچ وقت به چشم اندازی که از آینده داشت شک نکرد.

حتما بخونین: راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

داشتن چشم اندازی بزرگ می تونه به شما کمک کنه نگاه خود رو به جایی فرا تر از مشکلات و موقعیتای سخت بدوزید.

نگه داشتن تمرکز خود روی این چشم انداز، هم شما و هم تیم تون رو در روبرو شدن با پر طاقت و سمج ترین دشمنان تون توانا میسازه.

موفقیت استارتاپا نیازمند زحمته. هیچکی نگفته خیلی راحت میشه استارتاپی رو به موفقیت رساند.

از مشکلات خود واسه ایجاد مهارتای لازم که در آخر به موفقیت شما منجر می شن بیشترین استفاده رو ببرین.

منبع: entrepreneur